Wpisy oznaczone jako 'vlc'

Sterowanie VLC za pomocą iPhone’a


vlc-remote.jpg Szukałem, szukałem i się w końcu doszukałem. Mogę w końcu się wygodnie rozsiąść i puszczać sobie filmy z miniaka na telewizorze za pomocą iPhone’a. Ale jak? Udobruchała mnie aplikacja VLC Remote.

Są dwa wyjścia – jak zazwyczaj w App Store: aplikacja darmowa oraz płatna.

Aplikacja darmowa pozwala na uproszczone zarządzanie VLC – start, stop, pauza, ciszej, głośniej oraz włączenie/wyłączenie trybu pełnego ekranu. Dodatkowo pojawiają się reklamy.

W wersji pełnej można rozkoszować się pełną nawigacją po systemie plików maszyny, na której uruchomiony jest VLC, a jak ktoś lubi i chce to może stworzyć sobie playlistę. I to wszystko jak już wspomniałem – nie ruszając się z fotela / kanapy / co kto preferuje…

Aby VLC umożliwił zdalne zarządzanie należy go skonfigurować lub (ja wybrałem ścieżkę dla leniuchów i ignorantów) pobrać małą aplikację ze strony producenta aplikacji na iPhone’a, która sama ustawia w VLC potrzebne parametry.

Kreator ustawień dostępny jest dla 3 systemów: Mac OS X, Linux i Windows, a znajduje się tutaj:
http://www.hobbyistsoftware.com/VLCSetup.php

Aplikacja VLC Remote dostępna jest w App Store pod poniższymi linkami:
VLC Remote Free (wersja darmowa okrojona)
VLC Remote (wersja pełna)

Restart maka via TV Trwam?


Zmęczony całym tygodniem pracy, przeglądałem z zainteresowaniem najnowszy, szósty już numer Mojego Jabłuszka. Moją uwagę przykuł tekst Dominika Łady pt. „Telewizja na maku via www”. Zdziwiony pozytywnym zaskoczeniem autora na temat działania streamingu video TV Trwam, postanowiłem sprawdzić jak to się ma w praktyce na moim imaku i co dokładnie autor miał na myśli…

restart-monit.jpg Google bez problemu odnalazł stronę wspomnianej stacji, szybki klik, odnalezienie linka odpowiedzialnego za streaming – wszystko mówiąca nazwa „Na żywo”. Klik… link wywował QuickTime‚a, nacisnąłem przycisk Play i strumień zaczął się buforować. Po paru sekundach usłyszałem dźwięk – natomiast wizji nie uświadczyłem. Postanowiłem użyć innego narzędzia – programu potrafiącego otworzyć każdy plik audio/video/stream: VLC – nawet bez instalowania dodatkowych kodeków w stylu flip4mac, bądź też Perian‚a. Wywołuję go Spotlight’em, klikam w jego nazwę… i klops.

Ekran uległ wyszarzeniu, a po środku wyskoczyła rameczka z melodyjnym tekstem w czterech językach: „You need to restart your computer. Hold down the Power button for several seconds or press the Restart button„. Tak…

Po wyłączeniu i włączeniu komputera, dysk pracował dość intensywnie przez dobre dwie minuty. Później bez problemu zalogowałem się na swoje konto, na szczęście obyło się bez strat… no, może tylko włączyła się indeksacja całego dysku.

vlc-tv-trwam.jpg Kolejne podejście do strumienia TV Trwam z użyciem VLC – tym razem zakończone z pełnym sukcesem. Podgląd znajduje się na obrazku. Jak widać, działa bez problemu. Co do jakości – widać mocne ślady kompresji, obraz ma rozmiar zaledwie 176×144 piksele, więc oglądanie na pełnym ekranie wygląda fatalnie.

Poczekamy pewnie trochę, aż następne stacje telewizyjne wprowadzą równie prosty dostęp do strumieni video, jak wspomniana, której nazwy już nie wymienię…

update: podczas zawieszenia musiały uszkodzić się również indeksy Mail‚a, właśnie trwa importowanie ponad 15 tys. wiadomości.