Wpisy oznaczone jako 'SMART Utility'

Problem z Dashboard’em


Dobrze wyposażony Dashboard to mocna i skuteczna część naszego biurka. Ja sam, od jakiegoś czasu staram się używać go w sposób jak najbardziej wydajny, uzbrajając tylko w często używane i wręcz niezbędne widgety. Muszę przyznać, że na początku mojej przygody z jabłuszkiem, miałem tam niezły śmietnik, bowiem jak to bywa z nowymi zabawkami, bawimy się nimi do upadłego 😉

dashboard-ico Od kilku tygodni mój Dashboard zaczął się dławić. Po wywołaniu go, wjeżdzał ekran z widgetami, jednak zawsze musiałem odczekać od 4 do 6 sekund, aby móc ich używać. Stało się to z dnia na dzień, nie miała wpływu na to instalacja uaktualnień, nowych widgetów, plamy na słońcu, ani upierdliwi bracia…

Nie pomagała naprawa przywilejów, aktualizacje programów, sam dysk też nie zgłaszał żadnych błędów (sprawdziłem programem SMART Utility). Zrobiłem małą selekcję widgetów, wyrzucając te rzadko używane. Nadal nic. Wyłączyłem też podgląd kawałka strony wrzucany na Dashboard za pomocą Safari 4 beta. Także nic.

Google nie wyrzucało mi niczego wartościowego w tym temacie, czyli mam rozumieć że mój problem jest nadzwyczaj wyjątkowy?? Dalej nie dawało mi to spokoju… aż do wczoraj.

Postanowiłem zrobić całkowity porządek z widgetami. Po wejściu w Dashboard, kliknął w ikonkę + (znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu), a następnie wybrałem przycisk ‚Zarządzaj widgetami’. Za pomocą owej funkcji zrobiłem 2 rzeczy.

1. Usunąłem widgety, które wyłącznie leżakowały na dysku, a włączone zostały zapewnie tylko raz, podczas przeczesywania zasobów widgetów na stronach Apple.

2. Odhaczyłem ptaszki [x] -> [ ]  przy widgetach, które wydawały się ciekawe, lecz które jednak nie znalazły mojego uznania. Dzięki temu zniknęły z listy dostępnych na dole Dashboardu.

I oto problem ustał. Nie wiem czy pomogła pierwsza czynność, czy też druga, a może obie. W sumie aż tak bardzo mnie to teraz nie interesuje, ponieważ Dashboard zyskał swoją młodzienczą sprawność, a to jest najważniejsze.