Wpisy oznaczone jako 'beach-ball'

Problem z Mail.app


Mac OS X to nie tylko same superlatywy, cukiereczki, ciasteczka, kwiatuszki, uśmiechy i uściski dłoni. Czasem system potrafi pokazać swoją brzydką stronę, i to najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie – czyli zgodnie z Prawem Murphy’yego.

Ostatnie dni sierpnia, terminy już napięte do granic ostateczności gonią niemiłosiernie. Wszystko musi być gotowe na wczoraj, a najlepiej na poprzedni tydzień. Wszystkie tryby (nie tylko w mojej głowie) muszą pracować ze zwielokrotnioną prędkością, idealnie się przy tym zazębiając… a tu ciach, prask. Mail.app po uruchomieniu pokazał przesławną beach-ball i padł. No nic, myślę sobie, każdy ma prawo się powiesić raz na jakiś czas 😉 … powiedziałem raz! a nie dwa, trzy, cztery… w nieskończoność ??

Tworzę sobie kopię folderu z pocztą (~/Biblioteki/Mail/) i zaczynam ręczną naprawę. Kasuję z niego Envelope Index z nadzieją, że pomoże, włączam program, mówi mi, że zaczyna tworzenie nowych indeksów, a ma ich do obrobienia coś koło 15 tysięcy. Wywala się przy ~1600-ym elemencie. Kasuję problemową skrzynkę, kasuję ponownie indeksy, które zaczął tworzyć i uruchamiam Mail ponownie. Tym razem wykłada się przy ~9000 pozycji. Znowu kasuję skrzynkę, na której się wywalił, potem kolejną i następną, aż w końcu nie ma czego usuwać :-)

Dominik poradził mi usunąć cały katalog ~/Biblioteki/Mail, żeby program wystartował – no i uruchomił się, pobrał nową pocztę – prawie jest super – pomyślałem sobie. Próby ręcznego skopiowania katalogów z całym moim archiwum nie powiodły się – Mail ponownie się wykładał. No nic, sięgnąłem po ostateczność, odpaliłem Time Machine i przywróciłem folder po folderze, wszystko wróciło na swoje miejsce. Trochę to jednak trwało, bolał i boli nadal brak opcji pobrania całej pocztowej bazy za jednym klikiem… a może za słabo szukałem?

… w każdym bądź razie dziś poczta wywróciła się po raz kolejny, usunąłem indeksy, podczas reindeksowania znowu dwukrotnie pad, jednak po usunięciu dwóch skrzynek, z którymi Mail.app miał problem, w końcu przeindeksował i działa do teraz. Jednak nie ukrywam, że boję się wyłączyć program pocztowy :-) bo czas się nadal kurczy…