Podświetlenie klawiatury Macbook-a pod kontrolą


Od paru tygodni wstawiając się w wakacyjny nastrój i korzystając z pięknej pogody, częściej pracuję w domu lub w ogródku. Co za tym idzie, bliższy stał mi się mój Macbook Air, a co z kolei za tym idzie – poznajemy się lepiej i próbujemy dograć, dostować, przyzwyczaić.

lab-tick Zaakceptowałem i pogodziłem się już wolną pracą dysku (1.8″ – 4200 obrotów), bo w sumie nie mam wyboru, a na dysk SSD przekładać nie zamierzam – przynajmniej dopóki nie skończy mi się gwarancja.

Od kilku dni bardzo doskwiera mi podświetlenie klawiatury (na szczęście automatyczne sterowanie jasnością ekranu można wyłączyć w Preferencjach systemowych -> Monitory -> [ ] Dostosuj automatycznie jasność po zmianie światła otoczenia). Nie zawsze świeci kiedy powinno, a powinno na pewno częściej, szczególnie kiedy siedzę na linii okno – mba. Wtedy to czujnik znajdujący się nad ekranem rozumie, że jest jasno, natomiast niżej, tam gdzie jest klawiatura, panuje mrok. Wiadomo, że czarne klawisze są wtedy słabiej widoczne. Potrafię pisać bezwzrokowo, jednak w jakiś sposób irytuje mnie niezbyt logiczne sterowanie podświetleniem.

lab-tick-menu Moje zdenerwowanie sięgnęło zenitu i postanowiłem coś na to poradzić. Google moim przyjacielem i mam. Lab Tick to mały program, który usadawia swoją ikonkę w górnym menu. Po kliknięciu pokazuje się suwak identyczny z tym do regulacji poziomu dźwięku. Za jego pomocą sterujemy natężeniem podświetlenia klawiatury.

Opcje pozwalają przejąć całkowitą kontrolę nad podświetleniem i zapobiegać jego zmianom przez system. Możemy zdefiniować własne skróty klawiszowe do obsługi ściemnienia, rozjaśnienia oraz włączenia i wyłączenia podświetlenia.

Standardowo też znajduje się wybór częstotliwości aktualizacji programu oraz możliwość jego włączenia przy logowaniu do systemu.

… i tym sposobem żyjemy sobie w fajnej symbiozie z MBA :-)

Program waży 1MB (2.3MB po instalacji) i znajduje się tutaj:
http://labtick.proculo.de/
Apple Downloads

Be Sociable, Share!

5 Responses to “Podświetlenie klawiatury Macbook-a pod kontrolą”

  1. Po co ten program skoro są przyciski funkcyjne na klawiaturze do zmiany intensywności podświetlenia…?

  2. Przyciski są… jednak w chwili zmiany jasności otoczenia czujniki mogą zmienić intensywność podświetlenia, a co najważniejsze i najsmutniejsze, w jasnym środowisku wyłączają podświetlenie kompletnie. Opisany program pozwala przejąć stałą kontrolę nad podświetleniem i włączyć podświetlenie nawet wtedy, gdy macbook uzna, że jest ono zbyteczne.

  3. … a mi podoba się ten programik, już zainstalowany :)

  4. Dla mnie bomba!:) Minuta na instalację, łatwiej się już chyba nie dało tego zrobić – dzięki za ten wpis;)

  5. przecierz zarowno opcje automatycznej kontroli podswietlenia monitora jak i klawiatury mozna wylaczyc wlczyc w opcjach, program zbedny

Discussion Area - Leave a Comment