Łatwe zaznaczanie kolumn w tekście


Chcesz zaznaczyć kolumnę w tekście w celu skopiowania / usunięcia? Wydawać by się mogło, że brakuje odpowiedniego narzędzia w tak zwanym standardzie. Na szczęście się da! A jak!

textedit-kolumny Okazuje się, że standardowy edytor tekstów TextEdit kryje pod maską wiele funkcji, o których nawet go nie podejrzewamy. Jedną z nich jest możliwość zaznaczania kolumn w tekście.

Jeśli chcesz operować na kolumnach, i jeśli chcesz aby poszło Ci łatwo – w pierwszej kolejności ustaw dla tekstu czcionkę Courier lub Courier New. Dzięki temu wszystkie znaki zyskają stałą szerokość i układ tekstu stanie się czytelniejszy (oj, rozgryzamy w końcu ten ‚układ’ 😉 ).

Kolejnym krokiem (i zarazem ostatnim) jest już zaznaczenie tekstu. Zanim klikniesz w miejscu startu zaznaczenia, nie zapomnij nacisnąć klawisza ALT, to właśnie on przełącza TextEdit w tryb pracy na kolumnach.

W taki oto sposób ten na pozór toporny edytor pokazuje swój pazurek. Czy jeszcze nas czymś zaskoczy? O tym może wkrótce 😉

Be Sociable, Share!

3 Responses to “Łatwe zaznaczanie kolumn w tekście”

 1. rodzaj czcionki nie ma znaczenia – testowałem na kilku na chybił trafił i wszystkie zdały test. Zaskoczę cię, działa również w Podglądzie na plikach PDF. będę musiał poprawić jeden z moich ostatnich tekstów…
  w każdym razie, dzięki za małą podpowiedź.

 2. no proszę :-)

  pozdrawiam!

 3. Witam.
  Mam do Ciebie pytanie, wiesz może czy da się tak zaznaczony tekst po przekopiowaniu i przeróbce wstawić w to samo miejsce, za każdym razem niestety tekst mi przechodzi w dół? Zainstalowałam wersję 3.0.0.4830 pod Windowsa, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.
  Dziękuję za artykuł, bardzo pomocny.
  Pozdrawiam.

Discussion Area - Leave a Comment