Usprawnione wyszukiwanie… i Safari


Istnieje cała masa drobnych programów, które bardzo ułatwiają pracę na komputerze. Dzisiaj napiszę o świetnym dodatku do mojej ulubionej przeglądarki internetowej Safari.

glims.jpg Patrząc w listę wyników wyszukiwania na google, przy decydowaniu w co klikniemy, kierujemy się tytułem, próbką tekstu oraz pozycją danego linku. Prawda, że czegoś tutaj brakuje? Dla społeczeństwa wzrokowców (którym niewątpliwie jesteśmy) idealnym rozwiązaniem byłoby dodanie małej ikonki – screenshotu znalezionej strony. Nic prostszego – po prostu mówisz i masz – jak mawia mój dobry znajomy. Zadanie te świetnie realizuje dodatek Glims, którego najnowsza wersja pojawiła się dosłownie parę chwil temu.

Na tym jednak możliwości plug-inu się nie kończą. Do pola wyszukiwania (po prawej stronie pola adresu w Safari) dodaje uaktualniany w miarę wpisywania wyrazu/ów podgląd znalezionych elementów. Możemy zdefiniować wyszukiwarkę, z jakiej ma czerpać informacje, ilość pokazywanych elementów, a także sugestie alternatywnych słów. Definiujemy to w ustawieniach: Safari -> Preferencje -> Glims, lub Jabłko , -> Glims.

Dodatkowe możliwości Glims’a:

  • pokazuje ikonkę (favicon) strony internetowej na zakładce
  • skrót jabłko + control + f umożliwia pełnoekranowe surfowanie
  • skrót jabłko z otwiera ostatnio zamkniętą zakładkę
  • skrót jabłko + shift + m maksymalizuje (a fee, zabrzmiało tak łindołsowo) okno Safari
  • odzyskuje zamknięte zakładki po uruchomieniu Safari

 

Plug-in do pobrania pod poniższym adresem:
http://www.machangout.com 

ps. podziękowania Dominikowi za podesłanie linka :-)

Be Sociable, Share!

2 Responses to “Usprawnione wyszukiwanie… i Safari”

  1. a ja głupi do tej pory używałem Opery bo sądziłem że nie ma trybu pełnoekranowego w Safari :/ oj ja niemądry… Przecież wiadomo że nasze boskie jabłuszko w jakiś sposób na pewno zadbało o takich ludzi jak ja którzy lubią widzieć stronę przejrzyście…

  2. no proszę :-) dla każdego coś miłego

Discussion Area - Leave a Comment