Zrzut ekranu? – najprościej na świecie


Nie pamiętam ile razy pod windowsem wykonywałem zrzuty ekranu – na pewno kilkaset, jak nie kilka tysięcy. Zawsze taka sama procedura: klawisz PrintScreen, później wklejenie zawartości schowka do programu graficznego i wreszcie zapisanie pliku na dysk. Czynność powtarzana przeze mnie i przez miliony ludzi aż do znudzenia… niestety, kolejny przykład na zupełny brak ergonomii w tym systemie.

screenshot-sample1.jpg Zupełnie inaczej robienie „screenshot‚ów” wygląda na maku. Istnieją dwa główne skróty:

 • Jabłko + Shift + 3 – tworzy zrzut całego widocznego ekranu i zapisuje go na pulpicie (domyślnie),
 • Jabłko + Shift + 4 – pozwala nam wybrać fragment ekranu, który zostanie zapisany do pliku (*).

Prawda, że proste i ergonomiczne?

screenshot-sample-dock.jpg Działanie powyższych możemy rozszerzyć o naciśnięcie dodatkowego klawisza:

 • Jabłko + Shift + 4 – zwalniamy i naciskamy Spację – teraz możemy wybrać okienko programu, którego zawartość zapisze się w pliku (można wybrać również dock z ikonkami),
 • Jabłko + Control + Shift + 3 – zrzut całego widocznego ekranu zostanie skopiowany do schowka,
 • Jabłko + ControlShift + 4 – zaznaczony obszar zostanie skopiowany do schowka (*).
 • Jabłko + Control + Shift + 4 – zwalniamy i naciskamy Spację – wybieramy okienko programu, którego zawartość zostanie skopiowana do schowka

(*) – Żeby było ciekawiej, podczas zaznaczania obszaru możemy nacisnąć następujące klawisze:

 • Alt – kliknięty punkt jest środkiem zaznaczenia, którego wielkość ustalana jest symetrycznie od niego,
 • Shift – pozwala poszerzyć zaznaczenie w pionie – blokuje wtedy zmianę obszaru w poziomie – lub na odwrót – spróbuj, a zobaczysz sam na czym to polega 😉
 • Spacja – blokuje zaznaczenie i umożliwia przesunięcie tego obszaru w inne miejsce,

screenshot-sample-terminal.jpg W Leopardzie pliki domyślnie zapisują się z rozszerzeniem png i brak jest opcji jego zmiany w preferencjach systemowych. Istnieje na to jednak rada – wywołanie specjalnej komendy spod terminala (wpisz w Spotlight: terminal, a następnie uruchom ten program enterem lub klikiem). Następnie w okienku terminala wpisz:

defaults write com.apple.screencapture type format_pliku
killall SystemUIServer

Gdzie format_pliku może przyjąć następujące wartości: bmpjpgpictpng lub tiff.
 

Standardowo dołączaną aplikacją jest Grab. Pozwala ona na wykonanie tych samych rodzajów zrzutów ekranu, jednak nie jest wymagana znajomość skrótów klawiszowych – co dla niektórych może być przeszkodą. Program ten posiada też ciekawą opcję pozwalającą na wykonanie screenshot’a po 10 sekundach od wywołania – co pozwoli nam na przygotowanie obszaru, który chcemy zachować.
Dla pragnących i wymagających więcej, skierowany jest program Jing, ale o nim następnym razem 😉

Be Sociable, Share!

11 Responses to “Zrzut ekranu? – najprościej na świecie”

 1. Bzdura co do Windowsa.Idzie prosciej.W akcesoriach systemu jest narzedzie do wycinania, ktory zapisuje wszystko co widzimy na ekranie / wybieramy obszar / do pliku graficznego.Skad taka niewiedza?A moze arogancja?Sam korzystam z OS X , ale bez przesady!Win to kawał dobrego softu.

 2. …i za każdym razem musisz wchodzić do akcesoriów systemu i odpalać ten program – ewentualnie przełączyć się na niego kiedy chcesz zrobić zrzut ekranu lub wycinek? :-)

 3. a ja mam pytanie czy można zmienić folder domyślny zrzutów ?

 4. Spróbuj wpisać w terminalu:

  defaults write com.apple.screencapture location /Pelna/Sciezka/Do/Katalogu

 5. oczywiście w jednej linii – bez entera :)

 6. W celu zmiany domyslnego formatu zrzutów oraz ścieżki zapisu polecam użyć programiku Deeper (do oszukania w googlach).

 7. czy mozna tez robic preentshoty dvd ?

 8. tak, można bez problemu za pomocą skrótów opisanych powyżej

 9. bo wlasnie robilam tym sposobem: jablko shift 3 i rzeczywiscie zapisalo mi sie na pulpicie ( najpierw strona idzie do gory, powili, tak ? chce sie upewnic, czy na pewno to dobrze zrobilam ) a jak to pozniej chcialam otworzyc, to byly czarno-szare kwadraty :( nie wiem o co chodzi

 10. aa i jeszcze jedno mam pytanie, nie pasuje tutaj, ale nie wiem, gdziie je zadac. chcialam zrobic gify, z filmu i z obrazkow jakie mam zapisane w komputerze tulko nie wiem jakiego programu uzyc. podobno picasa jest dobra, ale nie iwem czy na maca. i czy jest odpowiednik photoscape na maca ? z gory dziekuje :)

 11. gdzie jest to tzw. jabłko?

Discussion Area - Leave a Comment